Thursday, June 11, 2015

Are They Worth It?



Want to know what’s expensive?  Honeycrisp apples.



Are they worth it?  Yes. 

3 apples for $8.70 worth it?  Yes

Monday morning Twin 2 had the day off and went grocery shopping with her husband.  He started the grocery shopping as he got to the grocery store first.  He had two bags of apples in the cart when I got there (we don’t eat the same kind).  I thought nothing of it. 

We finished grocery shopping and then went to the cashier.  As the cashier was ringing our food through I was checking the monitor to see if prices are coming up as they should.  She rings through the apples and I see “Honeycrisp apple $8.70”.  Here’s how the convo went:

Cashier:                 These apples are $8.00. 
Me:                        Ummhmmm
Cashier:                 Do you still want them?
Me:                        Ummhmmm
Cashier:                 3 apples for $8.00.  You sure you want them?
Me:                        Ummhmmm

Then Husband pipes up and says “Make sure you don’t bruise them”.  Cashier says “I’m not touching them” lol

Honeycrisp apples are expensive and only a treat in the summer.  When fall/winter rolls around again it’s back to Golden Delicious.

No comments: